«Ақтөбе» басқармасының төрағасы Куленко ҚКФЛ мүшелерінің жалпы жиналысының кезекті отырысына қатысты

13.Jul.2023

Астанада Қазақстан Кәсіпқой футбол лигасы мүшелерінің жалпы жиналысының кезекті отырысы өтті.

Қазақстан футбол федерациясының президенті Әділет Барменқұлов Қазақстан клубтарының басшыларына құттықтау сөз сөйледі.

Әділет Назарбайұлы клубтық футболды дамытудың басты мақсаты ретінде келесі негізгі мақсаттарға қол жеткізу үшін менеджмент деңгейін көтеруді атады:

– аудиторияны көбейту;
– спорттық нәтижелерді жақсарту;
– қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету.

Лига өз тарапынан клубтарға бұл үшін жан-жақты көмек көрсетуге дайын. Ол үшін футбол клубын басқару стандарты әзірленіп, ынталандыру тетігі енгізіледі. Бұл футбол клубтарының мемлекеттік қаржыландырудан өзін-өзі қамтамасыз етуге және жекешелендіруге көшуіне негіз жасайды.

Осы мақсатқа жету үшін жұмыс тобы құрылды, оның құрамына футбол клубтарын басқаруда практикалық тәжірибесі бар мамандар кіреді.

Үйірмелер жұмысының ашықтығына баса назар аударылып, төрешілік мәселелері талқыланды.

Отырыс нәтижесінде Лига мүшелері ҚКФЛ Жарғысына енгізілген өзгерістерді мақұлдады, Қазақстан Республикасының OLIMPBET-Кубогі үшін сыйақыны бөлу мәселелерін талқылады, ҚКФЛ дамытудың басым бағыттарын талқылады, сондай-ақ 14 команданың қатысуын қарастыратын алдағы маусымға арналған жарыстың форматын анықтады.

Қолданыстағы Ережеге сәйкес, 2023 жылғы маусымның соңында Чемпионатты 3 клуб тастап, Бірінші лиганың бір командасы ғана көтерілуі керек. Лига мүшелері жоғарғы дивизионнан шығатын клубтар санын қалдыру, бірақ спорттық құрамды сақтай отырып, көтерілу мүмкіндігі бар Бірінші лига командаларының санын үшке дейін көбейту туралы ұсыныс айтты.

Сонымен қатар, турнирден шығатын Бірінші лига клубтарының санын үш команда етіп қалдыру, бірақ Екінші лигадан көтерілетін командалардың санын 2-ден 4-ке дейін ұлғайту ұсынылды. Осылайша, турнирге қатысушылардың саны Бірінші лига клубтары арасындағы чемпионат 16 командаға дейін артуы керек. Келесі маусымдағы Екінші лига екі конференцияға бөлінген турнирдің қазіргі форматын сақтауы керек.

Лиганың бұл ұсыныстары ҚФФ Атқару комитетінің қарауына жіберіледі.